вівторок, 12 січня 2021 р.

 Святкова вітальня "Щедрий вечір, добрий вечір".

Через тиждень по Різдві, 31 грудня, або 13 січня за новим стилем, відзначали українці Новий рік - Щедрий вечір (свято преподобної Меланії, або Меланки). Вважалося, що Меланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні торжества та справити гостини.

У цей день, за традицією, хлопці й дівчата знову ходили від хати до хати, щедруючи - бажаючи господарям щедрого вечора, доброго здоров’я та добробуту у новому році. Щедрування супроводжувалось магічними діями, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками. Величальних обрядових новорічних пісень — щедрівок, співали окремо господарю, господині, хлопцю, дівчині, усій родині. Були щедрівки дитячі, жартівливі, пародійні. Щедрували також групами: «Меланка», «Василь» та «Ряджені».

Як і колядки, щедрівки беруть свій початок дуже давно, містять у собі біблійні сюжети та оспівують господаря і всю його родину. Та, на відміну від колядок, у щедрівках можемо побачити ластівок, жито, посіви – символи того, як Новий Рік зустрічається з весною. Адже, у цей час, коли закінчується зимове сонцестояння, народжується Молоде Сонце і день стає довшим.

   Як і колядки, щедрівки беруть свій початок дуже давно, містять у собі біблійні сюжети та оспівують господаря і всю його родину. Та, на відміну від колядок, у щедрівках зустрічаються птахи, жито, посіви — символи того, як Новий рік зустрічається з весною.

    Адже до 15 століття Новий рік на Русі святкувався в березні, і щедрівки виконували функції веснянок, тобто, розпочинали весняний цикл, тому в них і залишилися згадки про ластівок, зозуль, побажання хорошого врожаю та щедрого року.

·         Давні слов’яни пов’язували свій календарний рік з працею на землі, тому починався він навесні, адже саме тоді люди виходили в поле на роботи.

    Історично щедрування незначною мірою відчуло на собі вплив християнської церкви. Адже на відміну від Різдва і Хрещення, Щедрий вечір не мав важливого значення в релігійному календарі. Тому в щедрівках майже непомітно церковних мотивів. А от в колядках часто прославляли Христа.

    Крім того, на відміну від колядок, щедрівки, мають таку особливість — традиційний приспів: «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я».

 



Немає коментарів:

Дописати коментар

 Книжковий релакс